Modne krawaty - klasycznie czy nowocześnie? (wiązanie krawata)

list w: Krawaty Marthu comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 2893

Historia pewnego zwycięskiego wojska (początki krawata)

Narodziny krawata datuje się na rok 1660. To właśnie wtedy - po zwycięstwie nad Turkami - regiment wojska chorwackiego złożył wizytę Ludwikowi XIV. Królowi Francji tak bardzo spodobał się pewien element stroju wojaków (kolorowe chusteczki wykonane z różnych materiałów), że postanowił stworzyć własny regiment i nazwać go “Royal Cravattes”. Jak łatwo się domyślić, nazwa wiązanej pod szyją tkaniny pochodzi od bezpośrednio od słowa “Chorwat”, choć niektórzy badacze twierdzą, że krawaty w swojej pierwotnej formie pojawiły się jednak dużo wcześniej. Nie były one wtedy traktowane jako dekoracyjny element ubioru, ale wykorzystywane jako rzecz chroniąca przed zimnem i kurzem. Dawne wizerunki pokazują, że zarówno u żołnierzy Terakotowej Armii w Chinach, jak i u mieszkańcy Starożytnego Rzymu - uwiecznionych na słynnej Kolumnie Trajana - były obecne elementy, które możemy nazwać pierwowzorami dzisiejszych krawatów.

Koleje losu przedmiotu nazwanego potem “zwisem męskim” koncentrowały się przede wszystkim na zmianie dwóch wymiarów: długości i szerokości. Długość uzależniona była od wysokości męskich spodni (krawat powinien sięgać do połowy klamry od paska do spodni), natomiast szerokość zależała zawsze od aktualnie obowiązującej mody. Specjaliści z portalu Gentlemanschoice.pl twierdzą, że co dekadę zmienia się pożądana szerokość krawatów - teraz wynosić ma od 7 do 9 centymetrów i ciągle rosnąć “wszerz”. Warto pamiętać, że szerokość krawata powinna być dopasowana do szerokości klap marynarki. 

Kolory krawatów a dress code? Postaw na niebieski!

Oddziaływaniem barw na człowieka zajmuje się psychologia kolorów. Rozmaite barwy służą do wywoływania u ludzi różnych skojarzeń i odczuć, co może być wykorzystywane przy planowaniu służbowego ubioru np. podczas doboru krawata i innych dodatków. Nie od dziś wiadomo, że jednym z najchętniej wybieranych oraz cieszących się popularnością kolorów w biznesie jest niebieski, a także wszystkie jego pochodne. Niebieski ma wzbudzać zaufanie, ponieważ wiąże się z bezpieczeństwem i stabilizacją. Noszącego granatowe elementy garderoby cechować ma z kolei konkretność, a także energia. Obecność przedmiotów w tym odcieniu sugeruje również dużą wiedzę, a tak ubranej osobie inni automatycznie przypisują większe doświadczenie oraz prestiż:

Krawat midnight snow, krawat w kropki. Krawat granatowy.
Krawat eric, krawat w kropki. Krawat granatowy

Co ważne, jeśli zdecydujemy się na kupno krawata i poszetki o takim samym wzorze, wtedy wielkość i grubość poszczególnych elementów powinna być identyczna. Jeżeli mamy do czynienia z różnymi wzorami, desenie krawata i poszetki mogą, a nawet powinny różnić się rozmiarem. Warto zapamiętać również - wykorzystując porównanie stylizacji do dzieła, które wyszło spod ręki malarza - następującą zasadę: jeżeli krawat potraktujemy jako plamę barwną, wtedy koszula (jej kolor i wzór) powinna być zdecydowanie tłem.


Wiązanie krawata

Podobno istnieje aż 177 147 sposobów na zawiązanie krawata. Jak jednak nie pogubić się w gąszczu tych niemal niezliczonych możliwości? Wystarczy poznać kilka typów węzłów i ćwiczyć aż do uzyskania perfekcyjnych efektów. Przyglądnijmy się kilku najpopularniejszym sposobom na okiełznanie krawata.

Najpopularniejsze węzły

Węzeł Windsor - ten typ węzła przeznaczony jest na specjalne okazje np. uroczystości rodzinne. Pasuje do szerszych, klasycznych kołnierzyków - powinien opadać pomiędzy jego dwoma rogami, a także zasłaniać najwyższy guzik koszuli. Węzeł ten jest dość masywny, a przez swoją wielkość traci na uniwersalności (będzie pasował do osób o nieco szerszej twarzy i mocniejszej posturze).
Podobnym typem węzła jest tzw. Pół-Windsor, który również cechuje się symetryczną elegancją. Od jego poprzednika odróżnia go fakt, że jest cieńszy i łatwiejszy do zawiązania. Pół-Windsor wyjątkowo dobrze wygląda stworzony na krawatach z lżejszych materiałów. 

Węzeł prosty (Four-in-Hand) - to typ małego, asymetrycznego węzła, idealnego do koszul z wąskim kołnierzykiem oraz przeznaczonego przede wszystkim dla (średnio)wysokich mężczyzn. Powinien być wykonywany na krótszych i węższych krawatach. Jako efekt działań opartych na czterech ruchach otrzymujemy smukły, podłużny węzeł z charakterystyczną "łezką".

Węzeł księcia Alberta - z zaprezentowanych węzłów to właśnie wspomniany jest najbardziej wszechstronny: pasuje do każdego kołnierzyka oraz większości okazji, z naciskiem na te mniej formalne. Jest też idealnym rozwiązaniem, gdy zdarzy nam się kupić zbyt długi krawat. Dzięki użyciu węzła księcia Alberta możemy doprowadzić przedmiot do pożądanej długości.

Jaki powinien być modny krawat 2017 (sezon jesień/zima)?

Instytut Koloru Pantone jest prawdziwą wyrocznią informującą o najmodniejszej barwie obowiązującej w danym roku. W 2017 jest to “greenery”, czyli “świeży” zielony zmieszany z żółtym, oznaczający nowe początki. Specjaliści od mody i designu stworzyli - niezależnie od koloru głównego - zestawienie na ostatni kwartał. Co będziemy nosić i czym otaczać się jesienią i zimą 2017 roku? Krawaty Marthu wpasowują się idealnie w najnowsze modowo-kolorystyczne trendy. Spójrzmy na poniższe zestawienie, w których główną rolę grają trzy krawaty Pixel i kolory z wzornika Pantone:

Krawat peach mint, krawat kolorowy. Krawat w piksele.

Krawat piękne anioły, krawat kolorowy. Krawat w piksele.


Krawat mustard pixel, krawat kolorowy. Krawat w piksele.

Wobec możliwości wyboru z tak zróżnicowanej palety barw, które promuje Instytut Koloru, każdy znajdzie coś dla siebie. Jesienią i zimą najmodniejsze krawaty utrzymane będą w czerwieniach, brązach i zieleniach (tu warto zwrócić szczególną uwagę na kolory oliwki i limonki), a także fioletach rozbielanych aż do jasnego różu. Całą listę pożądanych kolorów zamyka niebieski we wszystkich jego odsłonach.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień