Poszetka: "kropka nad i" każdej stylizacji

list w: Poszetki comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 5262

Marynarka, krawat, mucha, pasek, a nawet skarpetki, to składniki budujące spójny wizerunek mężczyzny. Istotnym elementem tworzenia obrazu w oczach innych może być także poszetka. Dowiedzmy się o niej więcej i sprawdźmy, w jaki sposób może stać się przysłowiową “kropką nad i” każdej stylizacji.

Poszetka: ozdobna chusteczka o wielkiej mocy

Poszetka to termin stworzony na określenie ozdobnej chusteczki. Wyróżnikami poszetki są: faktura, to, w jaki sposób współgra z krawatem czy muszką oraz jej umiejscowienie.

Tak jak poszetki mogą być gładkie lub wzorzyste, a do reguł rządzących tworzeniem efektywnych wizualnie zestawów przejdziemy w dalszej części artykułu, tak ulokowanie tego elementu garderoby jest ściśle określone. Poszetka powinna znajdować się w brustaszy - płytkiej kieszonce po lewej stronie marynarki. Często brustasza mylona jest z butonierką - trzeba te pojęcia wyraźnie od siebie oddzielić. Brustasza nie jest miejscem na włożenie tradycyjnej, materiałowej chusteczki do nosa, która ma funkcję praktyczną, a nie ozdobną. W brustaszy nie powinno umieszczać się również kwiatów w formie małych bukiecików np. z okazji ślubu. Do tego celu przystosowana jest właśnie butonierka, czyli - za Wikipedią - “niewielki otwór na guzik w lewej klapie marynarki lub żakietu na wysokości obojczyka”. Wypada, żeby umieszczony tam kwiat zarówno kształtem, jak i kolorystycznie nawiązywał do bukietu Panny Młodej. Aby ułatwić umocowanie łodygi, wykorzystuje się specjalnie wszytą szlufkę po drugiej stronie klapy.

poszetka butonierka brustasza

Poszetka dla Pana Młodego

Sytuacją, w której niejednokrotnie statystyczny mężczyzna po raz pierwszy spotyka się z pojęciem poszetki, są okoliczności zawierania związku małżeńskiego. Uroczystość ta nawet zwolenników dość swobodnej elegancji skłania do zapoznania się z zasadami świata mody. W jaki sposób poszetka może stać się idealnym dodatkiem do garnituru ślubnego w “tym wielkim dniu”?

Najbezpieczniejszym, a jednocześnie najbardziej klasycznym rozwiązaniem będzie wybór białej, gładkiej poszetki, idealnie komponującej się z mankietami i kołnierzykiem koszuli:

Poszetka white satin, biała, satynowa.


Jeśli chodzi o materiał, najodpowiedniejsze będą len i jedwab. Gdy Pan Młody zdecyduje się na nabycie lnianej poszetki, powinien złożyć ją w tzw. “TV-fold”, tak, aby z brustaszy wystawał tylko wąski pasek tkaniny:


Jeśli wybór padnie na jedwab, odpowiednim kształtem będzie bardziej nonszalancki, swobodny “puff”:


Jak celnie zauważa Łukasz Kielban z CzasuGentelmenów.pl, zaletą jedwabiu jest delikatny połysk. Materiał jest też dość odporny na zagniecenia, jednak minusem są trudności ułożenia jedwabnych poszetek w wymyślne formy. Z kolei szorstki i matowy len łatwo układa się w spiczaste kształty, ale i równie łatwo się gniecie.

Zasady doboru poszetek

Zdecydowanie bardziej popularne - od białych poszetek - są takie w rozbudowanej gamie kolorystycznej, nadające się może nieco bardziej na wyjścia w ciągu dnia. Poszetka powinna nawiązywać - na zasadzie podobieństwa lub wręcz przeciwnie, kontrastu - do krawata czy muszki.

Oczywiście poszetkę można nosić również bez towarzystwa tych dwóch elementów - wtedy powinniśmy kierować się tym, jak poszetka “gra” z koszulą, marynarką, skarpetami lub po prostu naszym samopoczuciem w danym dniu. “Samodzielna” poszetka będzie doskonałym uzupełnieniem stylizacji casualowych, z rozpiętym guzikiem.

Jan Adamski, ekspert mody męskiej, sformułował kilka zasad doboru i składania poszetek. Warto przyjrzeć się bliżej niektórym z nich:

- Do ubiorów formalnych (ciemny garnitur, biała koszula, ciemny krawat) pasować będzie wyłącznie poszetka biała, najlepiej lniana lub bawełniana, równo złożona i wystająca 1-2 cm ponad krawędź brustaszy.

- W stylizacjach mniej formalnych, smart casualowych i casualowych, poszetka może nawiązywać kolorystycznie do innych elementów ubioru, ale może być też całkowicie niezależnym akcentem.

- W przypadku poszetek wzorzystych, bezpiecznym wyborem będzie taka, na której jeden z wzorów (choćby najmniejszy) będzie miał kolor zbliżony do koloru występującego na innym elemencie ubioru (np. na koszuli lub krawacie).

- Nie należy przywiązywać nadmiernej wagi do sposobów składania poszetek. Można je składać, zwijać, zgniatać, ściskać; jednym słowem popuszczać wodze fantazji.

- Wszelkie ekstrawagancje są dopuszczalne, trzeba jednak dobrze wyważyć okoliczności.

Źródło: http://janadamski.eu/2015/01/poszetka-glupcze/

Kiedy zastosujemy się do kilku podstawowych zaleceń (m.in. wybór różnych tkanin, niekupowanie gotowych zestawów), wtedy granice doboru ograniczone są tylko wyobraźnią. Zobaczmy kilka przykładowych zestawień.

W pierwszym przykładzie kierowano się zasadą podobieństwa: mamy tu wzorzysty krawat i gładką poszetkę, która jednak kolorem brzegu nawiązuje do krawata:


Krawat bordeux, krawat w piksele. Krawat kolorowy.
Poszetka biała, z kolorowym brzegiem. Poszetka classic pink



Na drugim przykładzie widzimy wyraźne podobieństwo kolorystyczne: oba produkty są utrzymane w niebieskościach o różnym stopniu nasycenia. To doskonały przykład tego, jak operowanie odmianami i odcieniami barwy może wywołać intrygujący efekt. Tutaj wzorzysta mucha koresponduje z jednolitą poszetką:

Mucha midnight snow, mucha granatowa. Mucha we wzorki.
Poszetka gładka, poszetka jednokolorowa, granatowa. Poszetka satin ink



Niżej mamy do czynienia z analogicznym przykładem: w zestawieniu pojawia się gładka mucha i poszetka z motywem florystycznym. Tym, co je łączy jest barwa. Oba przedmioty utrzymane są w brązowej tonacji:

Mucha hazelnut, mucha brązowa. Mucha dwa kolory
Poszetka autumn flower, poszetka jesień. Poszetka w kwiaty


Kluczem do tego, jak można właściwie wybrać poszetkę może być również posłużenie się jednym, dowolnym kolorem. Wtedy należy skupić się na zróżnicowaniu elementów, wybierając odmienne printy - tak jak w przypadku krawata w czerwone piksele i poszetki w czerwone grochy:

Krawat red pixel, krawat czerwony. Krawat w pixele.
Poszetka artist, poszetka czerwona. Poszetka w grochy, w kropki


Wspólnym mianownikiem może stać się także kontrast, który wykorzystamy, dobierając do siebie np. pomarańczową - a przez co stanowiącą silny akcent - gładką poszetkę oraz granatowy, żakardowy krawat. Wybór kolorów z przeciwległych końców koła barw pozwoli uzyskać niebanalny efekt:

Krawat invisible plaide, krawat we wzorki. Krawat granatowy.
Poszetka jednokolorowa, poszetka pomarańczowa. Poszetka orange.


Origami z tkaniny, czyli jak składać poszetki

Istnieje niemal nieograniczona liczba sposobów na składanie poszetek. Uzyskane w tym procesie formy są niezwykle miłe dla oka i budzą zasłużony podziw. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że składanie poszetek jest formą sztuki - połączeniem precyzji i geometrii oraz nieregularnych kształtów i nieskrępowanej kreatywności. Ta umiejętność nie jest jednak ograniczona tylko do wąskiego grona wybrańców. Złożenie poszetki nie nastręcza tak wiele trudności jak mogłoby się wydawać, oczywiście jeśli dysponuje się odpowiednimi wskazówkami. Pomocny może okazać się jeden z wielu dostępnych w Sieci materiałów, prezentujących jak - krok po kroku - złożyć poszetkę na 12 sposobów:


Warto próbować różnych rozwiązań, aby w składaniu poszetek dojść do perfekcji. Należy jednak pamiętać o tym, żeby zarówno faktura, kolor, jak i finalny kształt ozdobnej chusteczki pasowały do wymyślonej przez nas stylizacji.

Komentarze

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień